Pierwsza pomoc przedmedyczna to wszelkie czynności, które należy wykonać w razie wypadku, nagłej choroby lub urazu w celu ochrony życia lub zdrowia osoby poszkodowanej. Umiejętność udzielenia pomocy przedmedycznej może być przydatna w każdej sytuacji, niezależnie od miejsca i czasu.
Warto zatem wiedzieć jak prawidłowo jej udzielić zarówno w wypadkach komunikacyjnych jak i innych sytuacjach.
Nasz kurs pierwszej pomocy w profesjonalny sposób nauczy Cię jak się zachować w sytuacjach awaryjnych i pomóc osobom potrzebującym w oczekiwaniu na przybycie ekipy ratunkowej.
Kurs pierwszej pomocy – szczegóły
Przeszkolenie trwa 16 godzin, zazwyczaj jest rozłożony na dwa dni. Oferta skierowana jest do osób indywidualnych oraz firm i instytucji. Forma instruktażu dostosowana jest indywidualnie do grupy uczestników. Kurs pierwszej pomocy przeprowadzamy zarówno dla dzieci, młodzieży, rodziców, nauczycieli jak i firm oraz pracowników.
Plan szkolenia
Część teoretyczna, która zawiera:
- wykłady,
- przedstawienie algorytmów,
Część praktyczna zawierająca:
- indywidualne ćwiczenia,
- dyskusje,
- rozmowy z instruktorami.
Ostatni punkt w programie szkolenia z pierwszej pomocy to powtórzenie najważniejszych wiadomości zdobytych przez uczestników podczas zajęć.
Kurs BLS kończy się egzaminem, a jego pozytywny wynik uprawnia uczestników do otrzymania certyfikatu, który potwierdza umiejętności i wiedzę teoretyczną w udzielaniu pierwszej pomocy oraz dokumentuje ukończenie podstawowego kursu.
➡ Zajęcia prowadzą instruktorzy – ratownicy medyczni czynni zawodowo z długoletnim doświadczeniem.
➡ Wykłady i ćwiczenia przeprowadzane są według najnowszych wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji z 2015 roku.
➡ Ćwiczenia prowadzimy na sprzęcie należącym do Stowarzyszenia, dostosowanym do potrzeb uczestników kursu. Uczymy udzielać pierwszej pomocy u dorosłych, dzieci i niemowląt. Posiadamy urządzenie AED, na którym również prowadzone są zajęcia praktyczne.
➡ Działamy na terenie Krakowa ale istnieje możliwość dojazdu i przeprowadzenia wykładów i ćwiczeń w miejscu dogodnym dla klienta.
Program ćwiczeń i wykładów jest przekrojowy i obejmuje wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z pierwszą pomocą. Prócz umiejętności wykonania RKO, czy pozycji bocznej uczestnicy dowiedzą się jak postąpić m.in. w razie uczestnictwa w wypadku samochodowym.
Głównym celem szkolenia z pierwszej pomocy jest przekazanie wiedzy teoretycznej oraz nabycie praktycznej umiejętności postępowania w sytuacjach, gdzie występuje zagrożenie życia lub zdrowia ludzkiego.
Zobacz pozostałe szkolenia i pokazy z zakresu udzielania pierwszej pomocy, które prowadzimy:
KONTAKT
e-mail: szkolenia@kgr.com.pl
tel.: 793 420 872
Kurs pierwszej pomocy – program obejmuje
Lp. |
Tematyka zajęć |
Zajęcia teoretyczne (min.) |
Zajęcia praktyczne (min.) |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 |
Wprowadzenie do kursu pierwszej pomocy Historia Stowarzyszenia Organizacja akcji ratunkowej Utrata przytomności Układ oddechowy i układ krążenia Zatrzymanie oddechu i reanimacja Wstrząs Urazy czaszkowo-mózgowe Przegrzanie i wychłodzenie organizmu Zatrzymanie oddechu Astma (dychawica oskrzelowa) Zawał serca Apopleksja (udar mózgu) Porażenie prądem elektrycznym Krwotoki Urazy brzucha Opatrywanie ran Oparzenia Odmrożenia Zatrucia Złamania kości Wypadki drogowe Powtórzenie wiadomości |
15 15 30 30 15 30 30 30 30 30 30 30 15 30 30 30 30 30 30 30 30 30 15 |
– – 45 30 – 75 – – – – – – – – 60 – 75 – – – 30 – 30 |
Suma (minuty) |
615 |
345 |
FAQ – Kurs Pierwszej Pomocy
1. W jakich zawodach szkolenie z pierwszej pomocy jest obowiązkowe?
Szkolenie z pierwszej pomocy powinno być zorganizowane w każdym miejscu pracy, bez względu na pełniony zawód. Wiedza pozyskana na kursie usystematyzuje naszą wiedzę, a umiejętność ta pozwoli nam na szybkie działanie w przypadku, w którym niezbędna będzie pierwsza pomoc, zarówno w firmie, jak i życiu prywatnym, aby uratować ludzkie życie.
2. Czy otrzymam materiały szkoleniowe z pierwszej pomocy?
Tak, osoby biorące udział w kursie pierwszej pomocy, otrzymują materiały szkoleniowe oraz certyfikat potwierdzający nabyte kwalifikacje.
3. Czy otrzymam potwierdzenie odbycia kursu?
Tak, po odbyciu kursu z pierwszej pomocy i uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu weryfikującego zdobytą wiedzę, otrzymują Państwo certyfikat.
4. Jak długo jest ważny certyfikat odbycia szkolenia?
Informacja dotycząca upływu ważności odbytego szkolenia, nie jest jasno określona w przepisach prawnych. Niektórzy kurs z pierwszej pomocy, traktują jako szkolenie BHP i według tych norm wyznaczają ramy czasowe aktualności certyfikatu. Według art. 15 ust 1-2 rozporządzenia w sprawie szkolenia z dziedziny bhp, osoby na stanowiskach robotniczych powinny odbyć je nie rzadziej niż raz na 3 lata, z kolei w przypadku stanowisk, na których są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne, nie rzadziej niż raz w roku. Szkolenia dla pozostałych pracowników, nie uwzględnionych powyżej, przeprowadzane powinny być raz na 5 lat, zaś w przypadku pracowników administracyjno-biurowych – nie rzadziej niż raz na 6 lat.
Istnieje także druga możliwość, oparta na informacjach Europejskiej Rady Resuscytacji, która mówi, że powinno się odnawiać nabytą wiedzę z zakresu pierwszej pomocy co najmniej raz na 2 lata.
Miejmy na uwadze jednak, że nieaktualizowana i nieweryfikowana wiedza, ucieka z naszej pamięci. Z tego względu, ponowne szkolenie z pierwszej pomocy powinno wykonywać się jak najczęściej.
5. Ile osób średnio liczy grupa szkoleniowa?
Grupa szkoleniowa liczy średnio 10-20 osób. Ilość uzależniona jest od wielkości grupy zainteresowanych kursem z pierwszej pomocy – im bardziej jest ona liczna, tym większa jest grupa szkoleniowa.
6. Czy możliwe jest przeprowadzenie szkolenia w zakładzie pracy?
Tak, istnieje możliwość dojazdu do wskazanego przez klienta miejsca, także w zakładzie pracy. Jeśli są Państwo zainteresowani tego typu usługą, prosimy o kontakt pod numerem 793 420 872, w celu omówienia szczegółów.
7. Ilu pracowników firmy powinno być przeszkolonych z zakresu pierwszej pomocy?
Do udzielania pierwszej pomocy należy wyznaczyć taką liczbę przeszkolonych pracowników, aby w zakładzie pracy był stale obecny pracownik odpowiedzialny za pełnienie tej funkcji. Dokonując wyboru osób, należy uwzględnić przynajmniej po jednym pracowniku danego działu. Dodatkowo, ważne jest, aby wytypowane osoby, były w stanie realnie wykonać powierzone im zadania, a więc przewidzieć system pracy zmianowej, urlop wypoczynkowy czy chorobę.
8. Czy kursy pierwszej pomocy mogą być prowadzone w języku angielskim?
Tak, kursy pierwszej pomocy przeprowadzane są zarówno w języku polskim, jak i angielskim.